Marko Marković
Veštačka inteligencija predstavlja ključnu priliku za transformaciju Srbije u modernu i konkurentnu ekonomiju, ali zahteva hitne korake u obrazovanju, tehnologiji i privredi...
Marko Marković
Partner
Dok svet uveliko korača u eru veštačke inteligencije (AI), koja će potpuno promeniti svetsku ekonomiju – malim zemljama, poput Srbije, otvaraju se ogromne razvojne mogućnosti. Potpuno je logično da trenutno zaostajemo u odnosu na tehnološke AI lidere, poput SAD, Kine ili Indije, koje u AI investiraju milijarde dolara. Međutim, postoje određene ključne oblasti gde možemo da se pozicioniramo kao lideri u jugoistočnoj Evropi, pa čak i šire.
Naš adut može da bude kombinacija kvalitetnih IT stručnjaka, matematičara, inženjera i preduzetničkog duha. Umesto pukog konzumiranja stranih rešenja bez jasne poslovne vizije, možemo kreirati sopstvena inovativna poslovna AI rešenja, koja koriste globalno dostupnu infrastrukturu, koja su prilagođena domaćim potrebama i izvoziti ih i globalno.
Iskustvo uspešnih manjih zemalja, poput Finske, Danske i Irske, govori nam da je potrebno fokusirati se na određene niše. Srbija ima realne šanse da postane prepoznatljiv centar za primenu veštačke inteligencije u sledećim oblastima:
Da bi zaista iskoristila potencijal veštačke inteligencije, Srbija mora što pre da preduzme konkretne sistemske korake:
Bez ovakvih dubinskih reformi naša zemlja rizikuje da u potpunosti propusti istorijsku priliku da postane regionalni centar za četvrtu industrijsku revoluciju.
Iako Srbija za sada zaostaje, globalna trka za prevlast u oblasti veštačke inteligencije u punom je jeku. Prema procenama Svetskog ekonomskog foruma, ulaganja u AI dostići će 370 milijardi dolara do 2029, dok će ukupna vrednost tržišta AI narasti na 13 triliona dolara.
Kina i SAD prednjače u najvećim apsolutnim ulaganjima, ali i brojne manje zemlje, poput UAE, Turske i Vijetnama, uvode sveobuhvatne strategije za razvoj sopstvenih AI industrija i talenata. EU, takođe, mnogo ulaže, donela je dva mega zakona o regulisanju veštačke inteligencije, dok pojedinačne države članice, poput Nemačke, Francuske i Finske, izdvajaju dodatna sredstva za istraživanje i komercijalizaciju rešenja iz ove oblasti.
Da bi opstala u ovako kompetitivnom i dinamičnom okruženju, Srbija mora da počne odmah da gradi sopstvene kapacitete u veštačkoj inteligenciji. Brzina implementacije novih tehnologija postaje presudan faktor uspeha za kompanije, startape i čitave ekonomije.
Zato je od ključnog značaja da delujemo proaktivno, umesto reaktivno i sa zakašnjenjem – kao što smo to često činili u prošlosti. Na AI polju se stvari menjaju na nedeljnom nivou. Primer Finske pokazuje kako se i iz skromnih početaka, fokusom na istraživanje, razvoj i komercijalizaciju inovacija, za samo 20 godina može stvoriti visokotehnološka ekonomija, koja danas vredi preko 250 milijardi dolara.
Nema dileme da će veštačka inteligencija biti jedna od ključnih tehnologija 21. veka sa potencijalom da transformiše gotovo svaku ljudsku delatnost. Srbija sada ima retku priliku da uđe u voz naučno-tehnološkog progresa i iskoristi ga za sopstvenu dobrobit. AI je dostupan svima; tehnološki divovi, kao što su Majkrosoft, Orakl, Amazon, nude potpuno dostupne platforme za razvoj AI rešenja. Novac koji je potreban za korišćenje tehnoloških platformi nije prevelik i potpuno opravdava investiciju već prvim razvijenim poslovnim rešenjem.
Konkretno, postoji realna šansa da postanemo regionalni hab za primenu veštačke inteligencije u poljoprivredi, prehrambenoj industriji, bankarstvu, državnoj upravi, telekomunikacijama, transportu i drugim oblastima. Da bismo preuzeli vodeću ulogu na Balkanu, moramo što pre da učinimo hrabre i odvažne digitalne reforme na polju obrazovanja, naučnoistraživačkog rada i tehnološkog preduzetništva. Samo tako možemo privući talente i know-how da naša zemlja iskoristi eru veštačke inteligencije.
S druge strane, sporim i neodlučnim delovanjem očekuje nas nastavak stagnacije i zaostajanje u odnosu čak i na zemlje u okruženju, poput Slovenije, Hrvatske, Rumunije, Bugarske ili Grčke. Veštačka inteligencija pruža jedinstvenu šansu Srbiji da se konačno oslobodi zamke prosečnih performansi, tromog rasta i konstantnog odlaska talenata u inostranstvo. Ulaganjem u novu tehnologiju možemo pokrenuti veliki zaokret ka ekonomiji visoke dodate vrednosti, proizvodnje i inovacija koja će privlačiti umove iz čitavog sveta.
Tehnološka trka se uveliko odvija i mi moramo izabrati – ili ćemo povesti još ambicioznije digitalne reforme i ući u budućnost kroz velika vrata ili rizikovati da naša deca zauvek žive u zemlji lošijih ekonomskih izgleda u odnosu na one u koje, nažalost, često odlaze nakon fakulteta. Sudbina Srbije je u našim rukama i moramo pronaći hrabrost da obezbedimo prosperitet nužnim reformama. Da li smo konačno spremni za odgovornost prema budućim generacijama?
Nažalost, i pored ogromnog potencijala za tehnološku i ekonomsku transformaciju putem veštačke inteligencije, postoje ozbiljne prepreke koje nas usporavaju. Evo najvećih kočnica napretka Srbije u eri četvrte industrijske revolucije:
Kao i u slučaju svake velike transformacije, postoje zatvorene interesne grupe, fokusiranje na uske ciljeve pojedinaca i organizaciona inertnost, što usporava neophodnu transformaciju ka društvu koje maksimizira potencijal novih tehnologija. Zato Srbiji, pre svega, treba vizija u vrhu države kojom će prepoznati ogroman potencijal veštačke inteligencije i imati hrabrosti da sprovede neophodne sistemske i za nekog, možda, nepopularne promene.
Na kraju dana, sudbina Srbije je u našim rukama. Imamo sve potrebne resurse – pametne mlade ljude, kvalitetne programere i potencijal brzog rasta ekonomije na novom tehnološkom talasu.
Ono što nam najviše nedostaje jeste odlučnost da se uhvatimo u koštac sa strukturnim reformama obrazovanja, nauke, infrastrukture i poslovnog i inovacionog ekosistema, bez kompromisa, bez „svetih krava”, bez izgovora, bez čekanja.
U protivnom, propustićemo i ovaj voz i bićemo osuđeni da zauvek uvozimo tuđe inovacije. Izbor je na nama. Pred nama je odluka: ili ćemo na vreme prepoznati ogroman potencijal novih tehnologija i adekvatno odgovoriti na izazove koje one nose, ili ćemo i dalje nastaviti sa istorijskim greškama traženja izgovora u drugima, kukanjem nad propuštenim šansama i sindromom večitog talenta koji nikad ne ostvari svoj potencijal, dok nas drugi prestižu. Vreme je za akciju, AI nam daje šansu, ali moramo biti brzi. Hoćemo li je iskoristiti? Ovoga puta samo od nas zavisi.